Zasady, które pomogą Ci w nauce
Zasady, które pomogą Ci w nauce
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski
1.Ucz siÄ™ systematycznie.
WiÄ™kszość osób uczy siÄ™ bardzo intensywnie na kilka dni przez egzaminem. Jaki to ma efekt? JeÅ›li w ogóle go zdadzÄ…, to caÅ‚y wyuczony materiaÅ‚ zostanie zapomniany w ciÄ…gu kilku dni. JeÅ›li Twoim celem jest, z caÅ‚ej tej nauki, zdobycie czegoÅ› wiÄ™cej, niż tylko dobrego stopnia, to ucz siÄ™ po prostu systematycznie. To zapewni Ci psychiczny komfort w czasie przygotowywania siÄ™ do jakiegoÅ› egzaminu oraz poprawi jakość zapamiÄ™tanych informacji, tak że bÄ™dziesz mógÅ‚ „cieszyć siÄ™” nimi jeszcze przez dÅ‚ugi czas po zdaniu egzaminu, ale nie możesz zapomnieć o ...
2.Powtórkach.
Jeśli chcesz coś zapamiętać i zrozumieć, słowem nauczyć: powtarzaj tą informację. Jak często? Pierwsza powtórka w ciągu 10 minut, następna w ciągu 24 godzin, kolejna po 3 dniach, następna po tygodniu, miesiącu, a później wystarczy raz na jakiś czas odświeżyć sobie zapamiętaną informację, aby móc korzystać z niej przez całe swoje życie.
3.Ucz siÄ™ tam, gdzie Ci to wychodzi.
Miejsce Twojej nauki jest bardzo istotne. Co Ci po najlepszych materiałach, metodach nauki, pomocach, itp. skoro uczysz się w miejscu, gdzie nie potrafisz się skupić na uczeniu się? Wszelkie hałasy, słuchanie muzyki, przeszkadzanie przez członków rodziny, czy kolegów, to tylko rozprasza, odrywa Cię od nauki i wybitnie pogarsza Twoje wyniki w tej nauce. Jeśli nie potrafisz uczyć się w domu, to może spokojna, zaciszna uczelniana biblioteka będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Nie istotne co, ważne, żeby faktycznie mieć takie miejsce, w którym lubisz się uczyć i ta nauka naprawdę Ci wychodzi.
4.Złap oddech.
Bez sensu jest uczyć siÄ™ bez przerw przez kilka godzin. Faktycznie to po kilkunastu minutach już niczego siÄ™ nie uczysz, bo Twój umysÅ‚ już dawno „odjechaÅ‚” i zamiast zajmować siÄ™ obrabianiem tych ważnych informacji na jutrzejszy egzamin, to on najzwyczajniej w Å›wiecie jest na umysÅ‚owych Hawajach. Aby tego uniknąć rób przerwy. Åšrednio co 15, 25 minut, musisz dać sobie kilka minut na zÅ‚apanie oddechu, żeby sensownie uczyć siÄ™ dalej.
Co robić w czasie przerwy? Można wszystko, ale najlepiej nic związanego z nauką, to ma być przerwa, a nie powtórka. Najlepiej jednak pomyśleć w tym czasie o dostarczeniu Twojemu umysłowi tlenu, który w czasie nauki zużywa się w gigantycznych ilościach i potrzeba jego uzupełnienie staje się nagląca (tak, to stąd te ziewanie w czasie nauki). Dlatego pomyśl o krótkim spacerze na świeżym powietrzu.
5.Korzystaj z różnych źródeł wiedzy.
Nie ma sensu ograniczać siÄ™ tylko do tego co napisano na dany temat w podrÄ™czniku akademickim. Poszperaj, poszukaj. Może w gazecie, Internecie, czy gdziekolwiek indziej znajdziesz informacjÄ… na ten temat „podanÄ…” w bardziej odpowiedniej dla Ciebie formie?
Jeśli tekstu z podręcznika w ogóle nie rozumiesz, to pozostaje Ci tylko bezmyślne wkuwanie. Dlatego zainwestuj swój czas i korzystaj w czasie nauki z różnych źródeł wiedzy, to się zawsze opłaca, a nuż przy okazji coś odkryjesz.
--
Zobacz na czym polega naprawdÄ™ szybka nauka
Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów
--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Pozycjonowanie w wyszukiwarkach
Nowoczesna firma w internecie
Czym są wizytówki i jak ważne są dla osoby prowadzącej
Outpost - Postapokalipsa ponad wszystko
Siła słowa, czyli jak napisać dobry i krótki tekst rekl